Zbieranie odpadkov v prírode

25.05.2019

19. Trekland Trip

25. máj 2019

Príroda nám doteraz dala svoju krásu, relax, čistý vzduch, priestor kde sme mohli spoločne zažiť kopec zážitkov, atď. No čo sme jej dali my?
Rozhodli sme sa preto spoločne so značkou Fjällräven a hlave spolu s vami, že skúsime prírode podať pomocnú ruku vyčistením lesa od všetkých odpadkov.
Sú odpadky, ktoré sa rozložia za niekoľko dní, napr. ohryzok jablka 7 - 20 dní, noviny a časopisy 2 - 5 mesiacov. No sú ale odpadky, ktoré dlhodobo ničia prírodu: plechovka 15 rokov, plastová fľaša 100 rokov, batéria 260 rokov, pneumatika 265 rokov, sklo cca 4000 rokov, polystyrén možno nikdy. Všetko sú to odpadky, ktoré do prírody nepatria a zaťažujú ju. Koľko ďalších generácií to ovplyvní?
My sme tu ale teraz a spoločne môžeme pre to niečo spraviť. V sobotu 25. mája sme sa stretli v Žiline v Budatínskom parku a vyrazili do lesa na hrebeň Dubňa, ktorý sme celý prešli až po vrchol Straníku. Odpakdy, ktoré sme nachádzali boli rôzne. Samozrejme najviac plastov, skla a papiera. Na 8 kilometrovej trase cca 10 kg odpadu. Starostlivo sme ho vytredili a dali do recyklovaného odpadu. Za odmenu sme mali krásne počasie a v cieli cesty sme si spravili parádnu opekačku :)

Veríme, že na budúce Vás príde viac, pretože čím viac ľudí, tým menej odpadkov.