Téryho chata na skialpoch s Dynafitom

17.03.2018

10. Trekland Trip

17.-18.3.2018

Prvý krát sme sa rozhodli zorganizovať zimný Trekland Trip pre skialpinistov spojený s testovaním noviniek od Dynafitu. A nebol to veru len obyčajný skialp. Bol metodický, náučný, plný praktických ukážok, skrátka trip, ktorý sme si všetci užili a zároveň sa naučili veľa užitočných vecí.

Zraz bol v Starom Smokovci, odkiaľ sme vyrazili hore na Hrebienok, kde sa všetci podrobne oboznámili so svojim testovacím vybavením, zapli si lavínové vyhľadávače a vyrazili cez Zamkovského chatu až hore na Téryho chatu.

Počasie nám i napriek nie zrovna najlepšej predpovedi prialo a tak cesta nahor bola veľmi príjemná a pohodová. Vďaka chalanom z organizačného tímu mali ľudia možnosť počas túry pýtať sa na rôzne technické veci a vidieť praktické ukážky správneho šlapania v strmom teréne.

Po príchode na chatu sme si trochu oddýchli, doplnili potrebnú energiu a vyrazili na pásoch do záveru Malej studenej doliny aby sme si ukázali praktické ukážky z lavínovej prevencie. Každý si urobil svoj test stability svahu a naučil sa vyhodnotiť prípadné riziko pádu lavíny. Deň sa nám pomaly krátil a tak sme sa vrátili na chatu kde nás čakalo aj troška metodiky ohľadom lavínového vybavenia a jeho správneho používania. O samotnom výbere najvhodnejších lyží, lyžiarok a paličiek a fungovaní Slovenskej Skialpinistickej Asociácie nás poinformoval jej predseda, Andrej Škovrán.

Na druhý deň sa už predpoveď počasia naplnila do bodky a ráno nás privítalo extrémnym počasím v podobe nízkej teploty, slabej viditeľnosti a silného vetra. Ale ani to niektorých z nás neodradilo aby sme si vybehli opäť do terénu v okolí chaty a ukázali si aké je to pohybovať sa v horách aj v takýchto extrémnych podmienkach. Následné ukážky vykopania si záhrabu v snehu ako núdzového bivaku a pocitu aké je to byť zasypaný snehom boli veľmi užitočné.

Kedže sa nám výlet chýlil ku koncu, všetci sme si pobalili veci, poriadne sa poobliekali, prekontrolovali lavínové vyhľadávače a vyrazili na lyžiach smerom dole. Strmý zjazd pod Veľkým hangom preveril lyžiarske schopnosti každého účastníka a bol krásnym zakončením celého výletu.

Všetci sme nakoniec v poriadku a zdraví zlyžovali až do Starého Smokovca, kde sme sa rozlúčili so slovami, že o rok sa vidíme opäť :)