Skialp kurz - Liptov - Nízke Tatry

06.02.2022

32. Trekland Trip

3. - 6. február 2022

Ako prvý trip v roku 2022 sme začali SKIALP-KURZOM. Tento rok sme Vám chceli priniesť znovu niečo viac. Užitočné informácie, zážitky a hlavne praktické skúsenosti. Preto sme si pripravili viacdňový kurz pod vedením skúsených profesionálov.

Trip začal vo štvrtok príchodom na Liptov do Villy Korálky kde sme sa ubytovali, pozoznamovali a oboznámili s programom a výstrojou na nasledujúce dni. Všetci účastníci dostali na testovanie najnovšie lavínové vyhľadávače a kompletnú lavínovú výstroj od značky ORTOVOX, ktorú nasledujúce dni mohli testovať v teréne. Ako bonus sme zabezpečili široký výber nových modelov okuliarov značky JULBO, ktoré si všetci mohli vyskúšať pri rôznych podmienkach.

Vystrojení a odhodlaní sme prvý deň vyrazili za slnečného počasia do Nízkych Tatier. Najskôr pohodové stúpanie lesom na Brliská, a následne strmšie stúpanie na Dereše. Pri výstupe sme analyzovali terén, cibrili techniku traverzovania a šľapania na skialpoch pod odborným dozorom a pozorovali snehové podmienky. Kedže podmienky sa počas výstupu menili, vyskúšali sme si nielen výstup na lyžiach, ale aj upevňovanie lyží na batoh, chôdzu na mačkách, ako aj pohyb v skalnatom, zľadovatenom teréne. Jednoducho ALL IN ONE DAY. 😊

Po návrate sme si túru zhodnotili pri dobrom jedle. Večer nás čakala odborná, ale aj zábavná :D prednáška. Plánovanie túry, vyhodnocovanie terénu, základná problematika lavín a ďalšie užitočné informácie, podľa ktorých si účastníci mali zvládnuť sami naplánovať túru na ďalší deň.

Druhý deň nebol o nič menej dobrodružný ako prvý. Vystriedali sa všetky terény a druhy počasia. Všetci sme však boli nabití informáciami, s najnovším vybavením, takže sme hravo zvládli aj silný vietor, či pohyb pri nízkej viditeľnosti.

Smerom na sedlo Poľany sme trénovali brzdenie cepínom, výstup v zľadovatenom teréne a tiež bezpečný pohyb a zjazd v strmom žľabe. Odmena prišla cestou dole. 40 cm čerstvého snehu zabezpečilo skvelé podmienky na freeride v lesoch. Večer sme znova zakotvili pri dobrom jedle, pití, rozhovoroch a následnej prednáške.

Pre oba predošlé dni bol vyhlásený lavínový stupeň 3. Na túrach sme počuli zvuky, ktoré predchádzajú odtrhnutiu lavíny. Ukazovali sme si miesta, kde sa lavína odtrhla, alebo sú na odtrh náchylné. Posedný deň sme sa teda najmä prakticky venovali lavínovej problematike, priateľskej pomoci pri páde lavíny, vyhodnocovaniu snehových profilov, robeniu kompresných testov a vykopávaniu, či sondovaniu zasypaného v laviništi.

Bola to makačka ale aj zábava zároveň.

Veríme, že si každý z Trekland Tripu odniesol veľa užitočných informácií, zážitkov a nových kamarátstiev.

Špeciálne poďakovanie patrí našim chalanom Andymu Kolárikovi a Mišovi Salayovi.

Tešíme sa na Vás pri ďalšom tripe! Vidíme sa na horách! (a v našich predajniach)